Kačky, husi, husokačky, moriaky a kalimero máme VYPREDANÉ !
Kačka Dvorka
Charakteristika plemena
Kačice Dvorky boli získané krížením kačice cayuga s mäsovými pekinskými kačicami. Je to staré poľské plemeno. Vyznačujú sa mierne vzpriameným, ale dlhým, širokým a dobre stavaným telom. Chrbát je konvexný, prsia sú dobre osvalené, okrúhle a široké, nohy sú dosť dlhé, silné a široko od seba nasadené, krk je stredne dlhý, mierne klenutý, ale nie príliš hrubý. Hlava je malá, plochá a pomerne dlhá. Zobák kačíc je čierny alebo telovej farby, nohy svetložlté alebo telovej farby. Hlava, horná časť krku, prsia, chrbát a boky tela sú čierne, zvyšok tela je biely, prsia a brucho majú hnedej farbu.
Úžitkové vlastnosti
Vyznačuje sa vynikajúcou mäsitosťou a chuťou mäsa. Telesná hmotnosť káčera Dvorky je asi 4 kg a kačice asi 5 kg. Túto hmotnosť dosiahnu za 8 týždňov, v prípade extenzívneho chovu to však môže byť 12 týždňov. Sú ideálne pre amatérsky chov. Sú odolné voči nepriaznivým podmienkam prostredia a nenáročné na chov, mobilné, veľmi dobre sa živia na prírodných pasienkoch. Dvorská kačica býva mastnejšia. Mäso je chudé, ale po dosiahnutí jeho hmotnosti začína tučnieť, preto je dôležité poraziť ho v správnom čase.
Sliepka Kalimero
Charakteristika plemena
Ide o výkrmové gazdovské prírodné brojlerové kurčatá, najvhodnejšie na dvorový odchov. Sú veľmi nenáročné na krmivo, najmä v neskoršom období odchovu (obilie, kukurica). Ich výhodou je najmä to, že nie sú chúlostivé na mäknutie kostí, radi sa pasú a sú zhánlivé za prírodnou potravou pri pastve. Sú zvyčajne krotké a prítulné. Oproti chovaným bielym brojlerovým kurčatám sa jedná o naturálny produkt odolný voči chorobám. Kurčatá Kalimero rastú pomalšie než biele priemyselné brojlery, no tento jav je ich výhodou, pretože pomalšie priberanie na váhe znamená zdravšie mäso s jeho výbornou a nenapodobiteľnou chuťou a kvalitou. Pokiaľ z kurčiat Kalimero nepoužijeme na jatočné účely kuričky - sliepky, začnú znášať okolo 20. týždňa života vajcia !!! Tento druh hydiny dáva chovateľom úplnú voľnosť v tom slova zmysle, že nie je potrebné ako u priemyselných bielych brojlerov v čase ich jatočnej hmotnosti poraziť všetky naraz a mäso ukladať do mraziacich boxov. Kurčatá dorastajú postupne, čím sa môžu porážať podľa potreby priebežne. Majú potom krásnu žltú kožu. Kurčatá Kalimero dodávame v rôznych farbách peria.
Úžitkové vlastnosti
Odchov kurčiat Kalimero trvá 49 až 120 dní. Hmotnosť kurčiat vo veku 60 dní je 2,3 až 2,8 kg pri spotrebe krmiva približne 2,3-2,5 kg na 1 kg živej hmotnosti kurčaťa. Vo veku 120 dní nadobúda hmotnosť 4 až 5,5 kg. Kalimero je ťažký typ kurčiat, určený prednostne na mäso. Mäso z mladého kohúta je úplne inej kvality ako mäso z bielych brojlerov. Je vyzretejšie, chudšie a pochopiteľne i zdravšie. Vo veku 10-12 týždňov má kohút hmotnosť 2,3 - 2,8 kg a sliepka 2 - 2,3 kg.
Znáška začína okolo 18. až 20.týždňa veku. Ide o sliepky s dvojakou úžitkovosťou - na mäso a vajíčka.
Kačica Mulard
Charakteristika plemena
Ide o tzv. typ husokačky. Túto kačicu vyšľachtili genetici vo Francúzsku. Je krížencom Barbarie a kačice pekinskej. Jej hmotnosť za 84 dní je až 4,2 kg. Káčer sa od kačice svojou hmotnosťou takmer nelíšia. Jedná sa o univerzálne využitie kačice na produkciu veľkej pečienky a výborného šťavnatého mäsa, najmä po nútenom dokŕmení kukuricou. Sú tiché, nekvákajú, čím nerobia zbytočný, kačiciam charakteristický hluk na dvore. Vedia sa pásť a nie sú náročné na krmivo.
Úžitkové vlastnosti
Veľkosťou sú od 4 kg až do 6,5 kg, mäsité, menej tučné ako pekinská biela, nespekajú sa. Hmotnosť 4 - 5 kg dosahujú vo veku okolo 10-tich týždňov. Po kŕmení kukuricou, ktoré trvá zväčša 2 - 3 týždne dosahujú hmotnosť až 6,5 kg, niekedy aj viac, hmotnosť pečienky pri dokrmovaní dosahuje aj 600g.
Brojlerové kačice
Tieto brojlerové kačice sú rokmi selektované za účelom maximálneho rastu. Jedná sa v podstate o dobre známe pekinské kačice. Na rozdiel od moulardénov sú určené najmä pre intenzívny výkrm. Existuje možnosť aj extenzívneho chovu, ale treba počítať so zhoršením rastových ukazovateľov. V prípade vytvorenia ideálnych podmienok a pri správnej výžive dosahujú brojlerové kačice v 44. dni hmotnosť 3,00 - 3,20 kg. Sú miernejšieho temperamentu a vydávajú typický zvuk pre kačice "kvákanie".
Landeské husi
Landeské husi "pečienkového typu" dosahujú hmotnosť 4 až 7 kg. Sú chované hlavne kvôli veľkej pečienke, ktorá po nútenom kŕmení môže mať až 1 kg a taktiež kvôli šťavnatému lahodnému mäsku. Landeské husi sú kľudného temperamentu a vo väčších skupinách sú veľmi znášanlivé. Vynikajú rýchlym rastom, avšak s ohľadom na nároky krmiva, jeho množstva ako aj kvalitu krmiva.
Pud sedenia na vajíčkach a vodenie húsat nie je u väčšiny hús zachovaný. Ide o husi stredného telesného rámca s mohutným, pomerne dlhým, širokým, veľmi hlbokým a niekedy zdvihnutým trupom s výrazne vyvinutým a veľmi hlboko spusteným dvojitým podbruškom. Ich hlava je pomerne veľká, nie príliš dlhá, vyššia a širšia so silným zobákom a hlboko zasadenými očami, ktoré im dodávajú zachmúrený výraz. Krk je stredne dlhý, silnejší, s výrazne tvarovaným perím v hornej časti. Postoj stredne vysoký a beháky silné, svetlo oranžové.